Булгур с армùя (туршия)
Продукти:
1 ч.ч. булгур, 1 глава кромид лук, зеленчуци от туршия (чушки, домати, моркови), свинска мас, 3 ч.ч. гореща вода, сол, изсушен и стрит джоджен
Начин на приготвяне:
Булгурът се измива добре и се запържва в мас заедно с нарязания лук. След като се изпържи, се добавя водата и нарязаните зеленчуци от туршия. Слага се сол на вкус и ястието се вари на умерена температура до пълна готовност. Накрая се подправя със стрит сух джоджен. Традиционно се е консумирало по време на пости.
Курбан
Продукти:
шилешко месо от ребрата и врата на животното,
2–3 глави кромид лук, вода, сол
Начин на приготвяне:
Шилешкото месо се нарязва на парчета и се слага в меден котел с вода да се вари. На една част месо се слагат три части вода. Курбанът се припенва няколко пъти. Когато се избистри, се добавя нарязаният лук и малко сол. След известно време лукът се изважда и ястието продължава да ври, като от време на време се опитва за сол. При варенето огънят трябва да гори от всички страни и дървата трябва да бъдат по-тънки. Курбанът е сварен, ако месото се отделя свободно от ребрата. По желание в него може да се прибавят и люти чушки. Традиционно се консумира по време на сватби, кръщенета, сборове и именни дни.
Маджунена халва
Продукти:
маджун (петмез от дини), олио, брашно, вода
Начин на приготвяне:
В олиото се запържва брашното до златисто. Добавя се маджуна, който се разрежда с малко вода. Ястието се бърка на слаб огън, докато се сгъсти. От получената халва се взема с дървена лъжица и се слага в чиния.
Сервира се като десерт.
Млечна милина
Продукти:
брашно, 1 яйце, оцет, сол, захар, сирене, олио
- За полива: 300–400 г кисело мляко, 300– 400 г прясно мляко, 6–7 яйца
Начин на приготвяне:
Пресява се брашното, слага се водата, разбитото яйце, солта, оцета и захарта и се замесва меко тесто, което се оставя да втаса. От тестото се режат парчета и се разточват кори. Всяка кора се ръси с натрошено сирене и се нарежда набрана в намаслена предварително тава. Отгоре се залива с полив, който е приготвен от прясното и киселото мляко и разбитите яйца. Пече се в силно загрята фурна. По желание може да се консумира с петмез от дини.
Фундички
Продукти:
пшенично брашно, 1 ч.ч. кисело мляко, 2–3 яйца, хлебна сода, захар, сол, олио
Начин на приготвяне:
Брашното се пресява, прави се кладенче и в него се слагат киселото мяко, разбитите яйца, хлебната сода, захарта и солта. Замесва се меко тесто, от което се разточва кора. От нея се режат фигури с нож или с чаша във вид на панделки или кръгове, които се пържат в нагорещено олио. Тези фундички се носят като дар за родилката след раждането на дете или като дар за бабата на Бабинден.
Булченска милина
Продукти:
брашно, хлебна сода, сол, захар, хладка вода
- За плънката: сирене, орехи, захар
Начин на приготвяне:
С брашното, хлебната сода, солта, захарта и хладката вода се замесва меко тесто, което се оставя да втаса. От него се разточват кори, които след като се навият на точилката, се свалят и се слагат в тавата. В корите се слага плънка от натрошено сирене, счукани орехи и захар. Милината се пече в умерена фурна. Някога се е приготвяла от булката преди да се ожени.
Петмез от захарна метла
Начин на приготвяне:
Пръчките от захарна метла се почистват от листенцата, нарязват се и се пресоват. Полученият сок се вари до сгъстяване. Петмезът от захарна метла е по-светъл в сравнение с петмеза от дини. Консумира се като добавка към тестени печива.
Прищапулник
Точена чорба
Петмезено сладко (вид сладкиш)
Дива попара
Сливена манджа с лук
Петмезена каша
Казано по гребенски