Булгурен зельник
Продукти:
- За тестото: бяло брашно, вода, сол
- За плънката: булгур, сирене, мас
Начин на приготвяне:
С брашното, водата и солта се замесва тесто. От него се разточват кори, които се оставят около 30 мин. да изсъхнат. Върху намазана с мас тавичка се нареждат една по една леко надиплените изсъхналите кори, между които се ръси плънка от предварително сварен и разбъркан с малко разтопена мас булгур и натрошено сирене. Отгоре баницата се покрива с една кора и се слага да се пече върху плочата на печката. След като се опече отдолу, се обръща на кръг, за да се изпече и от другата страна, като тавата отново се намазва с мас. Накрая се полива отгоре с малко вода и натрошено сирене и се оставя 5 мин. да се задуши във фурната. Традиционно този зелник се приготвя на Васильовден, но може да се консумира и в ежедневието.
Червена манджа с агнешко месо
Продукти:
агнешко месо от предната част и от врата на агнето, кромид лук, няколко стръка пресен зелен лук, мащерка, джоджен, червен пипер, сминдух, калофер, сол, вода
Начин на приготвяне:
В тенджера се нарязва измитото агнешко месо и се задушава. Към него се прибавят нарязаният на дребно кромид лук, зелен лук и подправките (сол, мащерка, джоджен, сминдух, червен пипер, калофер). Всичко се разбърква много добре и отново се задушава. Накрая се добавя вода, колкото да покрие продуктите и ястието се вари един час на умерена температура.
Млечена пита
Пàреник
Великденски кравай
Втасал пипер
„Георги на Неда думаше“
Петльовден
Ваяци (вайковци, въяци)
…„Пред хана задрънкаха каруци и спряха. Повече от петнайсет-двайсет души селяни влязоха в кръчмата. Само като ги видеше човек, можеше да познае кои отде са. Ето тия с големите калпаци и с червени антерии, мъже едри, космати. Смятат ги малко диви и ги наричат „въяци“, защото говорят с „ва“: „Иване ва!“ „Ела ва!“….
Из „Вечери в Антимовския хан“
от Йордан Йовков